زندگی نامه ایت الله تبریزیان

تبریزیان

زندگی نامه ایت الله تبریزیان

زندگى‏ نامه آیت‏ اللَّه تبریزیان :

آیت ‏اللَّه شیخ عباس تبریزیان در سال۱۳۴۱ ه’.ش. در شهر نجف و در خانواده‏اى مذهبى دیده به جهان گشود. پدربزرگش، محمدعلى، متولد تبریز بود که در کودکى به عراق هجرت کرد و از تجارهای  بزرگ نجف شد . پدرش، فاضل، دبیر زبان انگلیسى و از مبارزان سیاسى بود و با آیت‏ اللَّه صدر همکارى مى‏ کرد و به همین جرم ۲۰سال در زندان بود و پس از آن از عراق اخراج شد.

تحصیلات

آیت‏ اللَّه شیخ عباس تبریزیان در چهارسالگى وارد مدرسه شد و در ۱۶سالگى موفق به اخذ مدرک دیپلم گشت و پس از آن وارد حوزه علمیه نجف شد. وى در حوزه علمیه نجف در درس آیت ‏اللَّه العظمى خویى و آیت‏ اللَّه العظمى صدر شرکت کرد .

آیت‏ اللَّه تبریزیان به علت ارتباطى که با آیت ‏اللَّه صدر و فعالیت‏هاى سیاسى وى داشت ، چندبار دستگیر و راهى زندان شد .

وى در ۱۸سالگى همراه پدر از عراق اخراج شد و به ایران آمد. وى ابتدا مدت کوتاهى در قم ساکن شد ، سپس به دعوت عموهایش که در مشهد ساکن بودند در سال۱۳۵۹ه’.ش. به مشهد مقدس رفت و در آن‏جا به ادامه تحصیل پرداخت. وى در حوزه علمیه مشهد در درس آیت‏ اللَّه العظمى میرزا على فلسفى شرکت کرد.

تخصص اصلى آیت‏ اللَّه تبریزیان ، فقه و اصول است. وى در چهل ‏سالگى تدریس درس خارج را شروع کرد . قبل از آن نیز به تدریس دروس حوزه در سطوح عالى ، مانند رسائل ، مکاسب و کفایه ، مشغول بود .

وى به‏ صورت متفرقه به پژوهش‏ هاى طبى پرداخت . آثارى از وى در زمینه ‏هاى عرفان ، اخلاق ، موعظه ، تاریخ و سیره پیامبرصلى الله وعلیه وآله نیز به‏ یادگار مانده است.

پژوهش‏هاى طبى

یکى از اقوام نزدیک آیت ‏اللَّه تبریزیان ، مبتلا به سرطان مى ‏شود و پزشکان از مداواى وى قطع‏ امید مى ‏کنند . آیت ‏اللَّه تبریزیان به ‏طور جدى به مطالعه در طب اسلامى مى ‏پردازد و در مدت کوتاهى موفق به درمان کامل مریض مى‏ گردد و تصمیم مى ‏گیرد پژوهش‏ هاى خود را درباره طب اسلامى افزایش دهد . وى در زمان تحصیلات و پژوهش ، فقط چهارساعت در شبانه‏ روز مى‏ خوابید .

آثار علمى

آثار علمى آیت‏ اللَّه تبریزیان به دو دسته تقسیم مى‏ شود : ۱. تألیف : العد التنازلى فى علائم ظهور المهدى ‏علیه ‏السلام و اسماء الرسول المصطفى ‏صلى الله وعلیه وآله ؛ ۲.تصحیح و تحقیق : وى ۸۰ کتاب ، مانند رسائل المیرزا القمى و کشف‏ الغطاء عن مبهمات الشریعه الغراء، را تصحیح و تحقیق کرده است.

توصیه آیت ‏اللَّه تبریزیان به طلاب

امروزه اکثر طلبه‏ ها علاقه‏ مند به تحصیل در علم فقه و اصول هستند ولى متأسفانه تنها اقلیتى به درجه اجتهاد مى ‏رسند و بقیه طلاب تحصیلاتشان بى ‏استفاده مى‏ ماند زیرا حتى خودشان هم نمى ‏توانند به نظرشان عمل کنند . بنابراین ، خوب است که طلاب به علوم اسلامى دیگر گرایش داشته باشند ؛ مانند تاریخ ، که ما شیعیان در این زمینه کمبود داریم و همچنین اقتصاد ، تفسیر ، ترجمه و مخصوصاً طب اسلامى که بسیار جاى کار دارند . نکته دیگر این‏که طب اسلامى در میان دیگر علوم دینى، ویژگى مهمى دارد و آن، این است که صحت یافته ‏هاى طب اسلامى به‏ صورت عینى قابل‏ تجربه و مشاهده است و این بهترین دلیل براى رسیدن به یقین است که تقریباً دیگر علوم اسلامى این ویژگى را ندارند . علاوه بر این ، از آن‏جا که این علم به ‏راحتى و بسیار آسان مى ‏تواند توسط مردم استفاده شود و مردم عملاً شگفتى ‏ها و فوائد کلام اهل ‏بیت ‏علیهم ‏السلام را در زندگى مشاهده کنند ، عقائدشان به اسلام ، علوم اسلامى و علما بسیار تقویت مى‏ گردد. از این نظر ، طب اسلامى در نوع خود مى ‏تواند از بهترین روش ‏هاى تبلیغ باشد .

معرفى کتاب  « دراسه فى طب الرسول المصطفى »

کتاب ۴جلدى  « دراسه فى طب الرسول المصطفى » ، اثر آیت‏ اللَّه شیخ عباس تبریزیان ، در زمینه « طب اسلامى » براساس آیات قرآن و روایات به نگارش درآمده است .

روایات این کتاب در سالیان دراز توسط استاد تبریزیان از نظر سندى و تجربى بررسى شده است.

موضوعات این ۴ جلد عبارتند از :

جلد۱: معرفى طب اسلامى ، علل پیدایش انواع بیمارى و...؛

جلد۲: خواص خوراکى ‏ها در طب اسلامى، درمان‏ هاى عمومى ، حجامت و...؛

به اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید