زندگی نامه ایت الله تبریزیان

تبریزیان

زندگی نامه ایت الله تبریزیان

زندگى‏ نامه آيت‏ اللَّه تبريزيان :

آيت ‏اللَّه شيخ عباس تبريزيان در سال1341 ه’.ش. در شهر نجف و در خانواده‏اى مذهبى ديده به جهان گشود. پدربزرگش، محمدعلى، متولد تبريز بود كه در كودكى به عراق هجرت كرد و از تجارهای  بزرگ نجف شد . پدرش، فاضل، دبير زبان انگليسى و از مبارزان سياسى بود و با آيت‏ اللَّه صدر همكارى مى‏ كرد و به همين جرم 20سال در زندان بود و پس از آن از عراق اخراج شد.

تحصيلات

آيت‏ اللَّه شيخ عباس تبريزيان در چهارسالگى وارد مدرسه شد و در 16سالگى موفق به اخذ مدرك ديپلم گشت و پس از آن وارد حوزه علميه نجف شد. وى در حوزه علميه نجف در درس آيت ‏اللَّه العظمى خويى و آيت‏ اللَّه العظمى صدر شركت كرد .

آيت‏ اللَّه تبريزيان به علت ارتباطى كه با آيت ‏اللَّه صدر و فعاليت‏هاى سياسى وى داشت ، چندبار دستگير و راهى زندان شد .

وى در 18سالگى همراه پدر از عراق اخراج شد و به ايران آمد. وى ابتدا مدت كوتاهى در قم ساكن شد ، سپس به دعوت عموهايش كه در مشهد ساكن بودند در سال1359ه’.ش. به مشهد مقدس رفت و در آن‏جا به ادامه تحصيل پرداخت. وى در حوزه علميه مشهد در درس آيت‏ اللَّه العظمى ميرزا على فلسفى شركت كرد.

تخصص اصلى آيت‏ اللَّه تبريزيان ، فقه و اصول است. وى در چهل ‏سالگى تدريس درس خارج را شروع كرد . قبل از آن نيز به تدريس دروس حوزه در سطوح عالى ، مانند رسائل ، مكاسب و كفايه ، مشغول بود .

وى به‏ صورت متفرقه به پژوهش‏ هاى طبى پرداخت . آثارى از وى در زمينه ‏هاى عرفان ، اخلاق ، موعظه ، تاريخ و سيره پيامبرصلى الله وعليه وآله نيز به‏ يادگار مانده است.

پژوهش‏هاى طبى

يكى از اقوام نزديك آيت ‏اللَّه تبريزيان ، مبتلا به سرطان مى ‏شود و پزشكان از مداواى وى قطع‏ اميد مى ‏كنند . آيت ‏اللَّه تبريزیان به ‏طور جدى به مطالعه در طب اسلامى مى ‏پردازد و در مدت كوتاهى موفق به درمان كامل مريض مى‏ گردد و تصميم مى ‏گيرد پژوهش‏ هاى خود را درباره طب اسلامى افزايش دهد . وى در زمان تحصيلات و پژوهش ، فقط چهارساعت در شبانه‏ روز مى‏ خوابيد .

آثار علمى

آثار علمى آيت‏ اللَّه تبريزیان به دو دسته تقسيم مى‏ شود : 1. تأليف : العد التنازلى فى علائم ظهور المهدى ‏عليه ‏السلام و اسماء الرسول المصطفى ‏صلى الله وعليه وآله ؛ 2.تصحيح و تحقيق : وى 80 كتاب ، مانند رسائل الميرزا القمى و كشف‏ الغطاء عن مبهمات الشريعه الغراء، را تصحيح و تحقيق كرده است.

توصيه آيت ‏اللَّه تبريزيان به طلاب

امروزه اكثر طلبه‏ ها علاقه‏ مند به تحصيل در علم فقه و اصول هستند ولى متأسفانه تنها اقليتى به درجه اجتهاد مى ‏رسند و بقيه طلاب تحصيلاتشان بى ‏استفاده مى‏ ماند زيرا حتى خودشان هم نمى ‏توانند به نظرشان عمل كنند . بنابراين ، خوب است كه طلاب به علوم اسلامى ديگر گرايش داشته باشند ؛ مانند تاريخ ، كه ما شيعيان در اين زمينه كمبود داريم و همچنين اقتصاد ، تفسير ، ترجمه و مخصوصاً طب اسلامى كه بسيار جاى كار دارند . نكته ديگر اين‏كه طب اسلامى در ميان ديگر علوم دينى، ويژگى مهمى دارد و آن، اين است كه صحت يافته ‏هاى طب اسلامى به‏ صورت عينى قابل‏ تجربه و مشاهده است و اين بهترين دليل براى رسيدن به يقين است كه تقريباً ديگر علوم اسلامى اين ويژگى را ندارند . علاوه بر اين ، از آن‏جا كه اين علم به ‏راحتى و بسيار آسان مى ‏تواند توسط مردم استفاده شود و مردم عملاً شگفتى ‏ها و فوائد كلام اهل ‏بيت ‏عليهم ‏السلام را در زندگى مشاهده كنند ، عقائدشان به اسلام ، علوم اسلامى و علما بسيار تقويت مى‏ گردد. از اين نظر ، طب اسلامى در نوع خود مى ‏تواند از بهترين روش ‏هاى تبليغ باشد .

معرفى كتاب  « دراسة فى طب الرسول المصطفى »

كتاب 4جلدى  « دراسة فى طب الرسول المصطفى » ، اثر آيت‏ اللَّه شيخ عباس تبريزيان ، در زمينه « طب اسلامى » براساس آيات قرآن و روايات به نگارش درآمده است .

روايات اين كتاب در ساليان دراز توسط استاد تبريزيان از نظر سندى و تجربى بررسى شده است.

موضوعات اين 4 جلد عبارتند از :

جلد1: معرفى طب اسلامى ، علل پيدايش انواع بيمارى و…؛

جلد2: خواص خوراكى ‏ها در طب اسلامى، درمان‏ هاى عمومى ، حجامت و…؛

به اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید